Siła umysłu :)

PUBLIKACJA: 05 marca 2014

08Mimo kilkunastu lat stosowania przeze mnie powierzchniowej elektromiografii w terapii różnych zaburzeń czynności mięśni, nadal jeszcze zdarza mi się obserwować, zaskakujące reakcje układu nerwowego, świadczące o jego niesamowitych wręcz możliwościach tworzenia nowych lub odbudowywania utraconych połączeń w sieci neuronowej. 

O ile badania naukowe udowodniły, że są to normalne reakcje fizjologiczne, to często nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkie znaczenie dla procesów neuroregeneracyjnych ma emocjonalne zaangażowanie pacjenta w terapię i jego przekonanie, że wysiłek wkładany w ćwiczenia ma sens. Obserwowałem dziś, u jednego z pacjentów po urazie kręgosłupa, reakcje mięśni prostych uda w pierwszym teście wysiłkowym oraz w kolejnym, po zastosowaniu terapii biofeedback, dzięki której pacjent zobaczył, że bardzo się starając, może spowodować wzrost aktywności bioelektrycznej porażonych mięśni. Po kilkuminutowym ćwiczeniu z wykorzystaniem metody ETS, powtórzyliśmy test wysiłkowy, który zaskoczył nas obu.

O ile w pierwszym teście różnica między fazą spoczynku i skurczu nie przekraczała 0,2 mikrovolta ( spoczynek 0,9 skurcz, średnio 1,1) to po ćwiczeniach biofeedback ze stymulacją (ETS) pacjent, angażując się w ćwiczenie spowodował wzrost wartości w fazie skurczu do poziomu średnio 35 mikrovoltów. O ile nie było widać skurczu gołym okiem to dzięki EMG pacjent mógł go zobaczyć i przekonać się obiektywnie, że jego wysiłki mają sens.
Oznacza to tyle, że prawdopodobnie wielu pacjentów z niedowładem nie jest świadomych,
że mając możliwość obserwowania zmian w aktywności mięśni pod wpływem silnego zaangażowania, można spowodować pozytywne zmiany w aktywności ukłądu nerwowego i zmobilizować go do odbudowy połączeń, umożliwiających realizację naszej woli (wykonanie ruchu). Dla pacjentów z dużym stopniem niedowładów oznacza to długą drogę do poprawy sprawności, ale dobry start może mieć niewątpliwie wpływ na możliwość osiągnięcia celu.

PDF
Drukuj
Email

Napisz komentarz

Kod antysapmowy Odśwież