Stresuj się na zdrowie

PUBLIKACJA: 24 marca 2014

11Stres - kojarzy się wielu osobom z nieprzyjemnym uczuciem podenerwowania, obaw o skutki własnych działań lub oceny z egzaminów, rozstrzygnięcie dotyczące nas lub bliskiej osoby, czy też zdrowie.

 

Przeżywanie stresu wpływa na nas w różny sposób. U jednych powoduje wzrost tętna i ciśnienia krwi, rumieńce na twarzy, u innych - bladość lic lub omdlenie. Te sterowane przez układ autonomiczny reakcje zależą od naszych nawyków i zdolności do radzenia sobie w sytuacjach kojarzonych ze stresem. Reakcje autonomiczne wydają się niezależne od naszej woli, dopóki nie zaczniemy zmieniać ich w sposób świadomy, poprzez trening.

Wyniki prowadzonych przez ponad 8 lat badań na uniwersytecie Wisconsin, które obejmowały 30 tysięcy osób, potwierdziły jednoznacznie, że nie sam stres jest powodem wzrostu zachorowań na choroby serca, miażdżycę czy nowotwory. Uczestników badania zapytano, jak wiele sytuacji stresowych doświadczyli w minionym roku oraz czy sądzą, że stres szkodził ich zdrowiu czy nie. Wyniki ankiet zaskoczyły badaczy. Okazało się, że ryzyko śmierci z powodu przeżytego stresu, wzrosło w grupie osób uważających stres za zagrożenie o 43% ale.....te wyniki dotyczyły wyłącznie osób przekonanych, że stres szkodzi zdrowiu.

W grupie osób, które doznały tak samo wielu stresów, ale nie wiązały ich przeżywania ze szkodliwością dla zdrowia, ryzyko śmierci było wyraźnie mniejsze, mniejsze nawet niż u osób, które uznały miniony rok za bezstresowy!

Wniosek: nie sam stres jest dla zdrowia szkodliwy, ale nasz stosunek do stresu.

Jeżeli uznamy sytuację stresową za okazję do wykazania się, że potrafimy stawić wyzwaniom czoła i potraktujemy ją jako naukę nowych metod rozwiązywania problemów - nasze zdolności do radzenia sobie ze stresem wzrosną, a satysfakcja z tego, że daliśmy radę, wynagrodzi "straty" spowodowane przeżywaniem sytuacji stresowej. Nauka potwierdziła tym samym stare przysłowie: Co cię nie zabije, to cię wzmocni.

Badanie opublikowano na łamach "Health Psychology" w 2012 roku
Na podstawie: Charaktery, Marzec 2014, str 27.

 

PDF
Drukuj
Email

Napisz komentarz

Kod antysapmowy Odśwież